5 kwietnia 2020

NIEDZIELA PALMOWA MĘKI PAŃSKIEJ

1. Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Tak jak Pan Jezus wszedł do Jerozolimy, tak przychodzi dziś do każdego z nas.
  2. Tradycyjnie dzisiejsza niedziela obchodzona jest jako Światowy Dzień Młodzieży. Módlmy się w intencji młodych ludzi, o ich życie w bliskości z Chrystusem i by ciągle odnawiali swoją przyjaźń z Panem Bogiem.
  3. Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Niech święty czas: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w misterium paschalne przez czynny udział w bogatej liturgii tego okresu poprzez radio, telewizję i internet.
  4. W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia przez Chrystusa sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy. Liturgia tej Mszy Świętej w naszym kościele rozpocznie się o godz. 17:00. Nie będzie tradycyjnej Drogi Krzyżowej.
  5. W Wielki Piątek wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu ilości posiłków. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do rozpoczęcia 60. roku życia. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do grobu Pańskiego. Początek wielkopiątkowej liturgii o godz. 17:00. Nabożeństwo Drogi krzyżowej o godz. 16:15. Adoracja Pana Jezusa Eucharystycznego w Grobie do północy. Porządek wywieszony jest na drzwiach Bazyliki i na stronie internetowej.
  6. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim od godz. 6:00. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązują cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych. Pokarmy na stół wielkanocny w tym roku nie będą błogosławione w tradycyjny sposób w kościele i po wioskach. Pobłogosławienia pokarmów należy dokonać po domach przed rozpoczęciem śniadania wielkanocnego według porządku, który można pobrać ze stolika za ławkami, oraz znajduje się na naszej stronie internetowej.
  7. W sobotni wieczór rozpoczynamy wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Wigilia Paschalna w naszym kościele rozpocznie się o godz. 18:30.
  8. W przyszłą niedzielę Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego porządek Mszy św. o godz. 6:45, 9:00, 11:30 i 17:00. Nie będzie procesji rezurekcyjnej.