Start Historia Sanktuarium
Sanktuarium - Historia
Otoczenie Bazyliki PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks.JC   
czwartek, 05 sierpnia 2004 13:46

otoczenie bazylikiSzczególną okazją są odpusty Zesłania Ducha Św.,Wniebowzięcia Najśw. Maryi Panny 15 sierpnia, Dzień Chorych 8 września i Św. Michała Archanioła w ostatnią niedzielę września. Bo ciągle jest żywa na tym miejscu cześć dla Matki Bożej Świętorodzinnej, Pani Ziemi Opoczyńskiej. Tu również na swoim szlaku pielgrzymim zatrzymuje się co roku Piesza Warszawska Pielgrzymka na Jasną Górę. Jak już wspomniano od 1674 r. kustoszami tego miejsca są księża z Kongregacji Oratorium Św. Filipa Neri. Ich założycielem był Św. Filip Neri żyjący w latach 1515 - 1595. Wielki wychowawca całych rzesz ludu rzymskiego i tak wybitnych ludzi jak Palestrini, Boromeusz, czy obecny kandydat na ołtarze Newman. Spowiednik kilku kardynałów i Papieży. Założyciel również Oratorium świeckiego. I choć kasata Księży Filipinów w Studziannie przez zabór carski przerwała ich obecność na tym miejscu do 1928 r. to jednak ciągle trwały starania o powrót. Do Bazyliki przylega wybudowany w tym samym czasie co świątynia klasztor w kształcie odwróconej litery "L".

Więcej…
 
Powstanie Bazyliki PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks.JC   
czwartek, 05 sierpnia 2004 13:17

Nawa głównaTymczasem ruch pielgrzymkowy do Cudownego Obrazu Matki Bożej Studziańskiej ciągle narastał. Pilna była potrzeba zapewnienia temu miejscu stałych kustoszy. Dodatkowym powodem, iż na to miejsce przybyli księża ze Zgromadzenia Filipińskiego, było i to, iż życzeniem Matki Bożej było, aby opiekę nad Jej wizerunkiem pełnili zakonnicy. I właśnie dlatego Ks. Bp Jan Zbąski sprowadza z Gostynia na ziemi wielkopolskiej do Studzianny Kongregację Oratorium Św. Filipa Neri. W 1674 r. Księża Filipini obejmują opiekę nad tym miejscem. Małe rozmiary kościoła sanktuaryjnego zmuszają ówczesnych Kustoszy do rozpoczęcia budowy większego kościoła.

Więcej…
 
Pierwszy kościół PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks.JC   
czwartek, 05 sierpnia 2004 12:44

Kościółek św. JózefaJednak powołanie owej komisji do zbadania cudowności Obrazu się przedłużało z powodu innych zajęć Ks. Prymasa. Niemniej jednak pod wpływem nacisków Ks. Jana Zbąskiego, późniejszego biskupa na Warmii, przyrodniego Brata Zofii Anny Starołęskiej, obiecał zająć się osobiście tą sprawą i nawet podpowiedział, aby rozpocząć budowę niewielkiego kościółka na wskazanym Dziewiczym Wzniesieniu, o ile prace Komisji będą pozytywne.

Więcej…
 
Cudowny Obraz PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 04 sierpnia 2004 12:23

Cudowny Obraz w Głównym OłtarzuDzieje tego miejsca związane są z Cudownym Obrazem Św. Rodziny z Nazaretu, znajdującym się w głównym ołtarzu obecnej Bazyliki. Obraz namalowany jest na płótnie. Jest nieznanego malarza. Nie jest znana także data jego namalowania. Od Potopu szwedzkiego najpierw znajdował się w tutejszym dworze. Późną jesienią 1664 r. do remontu piecy w dworze studziańskim poproszony został murarz, zdun ze Smardzewic koło Tomaszowa Mazowieckiego. W czasie pracy w nieopalanym dworze ciężko zachorował. W izbie w której na ścianie wisiał ów obraz, przygotowano dla niego posłanie. W czasie bezsennych nocy, modlił się, by nie umrzeć bez spowiedzi św. W nocy z 12 na 13 grudnia podczas modlitwy nagle zobaczył rozjaśniony obraz i usłyszał głos: "Nie bój się nie będzie ci nic, ani temu urzędnikowi, tylko żebyś Mi kaplicę zbudował, bom godna poczciwszego miejsca. Za folwarkiem po prawej stronie idąc do tej wioski, niedługo ta kaplica będzie, bo tam będą i zakonnicy. Powstanie na wzgórku, gdzie spoczywają ukochane przez mego Syna oblubienice".

Więcej…