21 czerwca 2020

XII NIEDZIELA ZWYKŁA

Komunikat w związku z 15. Rocznicą koronacji obrazu Matki Bożej Miłosierdzia w Skarżysku-Kamiennej

Czcigodni Księża

Drogie Osoby Życia Konsekrowanego

Drodzy Siostry i Bracia

W dniu 2 lipca 2005 roku został uroczyście ukoronowany, dzięki decyzji Św. Jana Pawła II, koronami papieskimi, Obraz Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej. W uroczystości tej uczestniczyło ok. 30 000 pielgrzymów. Zbliża się 15. rocznica tego, doniosłego wydarzenia.

W dniu 2 lipca 2020 roku będziemy przeżywali jubileuszowe dziękczynienie za dar Bożego Miłosierdzia, za NMP Matkę Miłosierdzia oraz za koronację Obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej.

Będzie to także nasze diecezjalne dziękczynienie za Osobę i pontyfikat Św. Jana Pawła II, który odegrał niezwykłą rolę w historii Kościoła, świata, naszej Ojczyzny oraz wielu z nas. To dzięki Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II dokonała się koronacja w Skarżysku-Kamiennej. Mimo tego, że Św. Jan Paweł II stał się wielkim autorytetem dla całego świata – jest coraz częściej atakowany w naszej Ojczyźnie.

Naszym uroczystościom będzie przewodniczył J.E. Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz, tak bardzo mocno związany z Osobą Św. Jana Pawła II, który także w ostatnim czasie doświadcza wielu ataków.

Program uroczystości:

16.00 – poświecenie Drogi Różańcowej.

17.00 – koncert pieśni maryjnych w wykonaniu Chóru Reprezentacyjnego Wojska Polskiego.

18.00 – koncelebrowana Eucharystia pod przewodnictwem J.E. Księdza Kardynała Stanisława Dziwisza.

Wspólnie z Księdzem Kustoszem serdecznie zapraszamy na te uroczystości.

Ks. prał. Jerzy Karbownik                                             X Henryk Tomasik

Kustosz Sanktuarium                                                        Biskup Radomski

Matki Bożej Miłosierdzia

1. Trwa czerwiec – miesiąc naszej szczególnej modlitwy do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Przez udział w nabożeństwach czerwcowych wynagradzamy Bożemu Sercu za grzechy nasze i bliźnich, wszelkie zniewagi i braki w wierze. Dziękujemy za Boże miłosierdzie i prosimy o wytchnienie oraz pociechę w codziennych troskach. Pamiętajmy, że Serce Jezusowe jest jedynym źródłem zdolnym rozgrzać serca ludzi do miłość do Boga i bliźniego.
  2. We wtorek, 23 czerwca, obchodzimy Dzień Ojca. Naszymi modlitwami obejmiemy wszystkich ojców z naszej wspólnoty parafialnej, aby godnie i z miłością wypełniali swoje obowiązki w codziennych staraniach o własne rodziny.
  3. W środę, 24 czerwca, przypada uroczystość Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela, który przygotował drogę Panu Jezusowi. W tym dniu między innymi dzień imienin przeżywać będzie Ks. Jan Chodór. Wszystkich solenizantów i solenizantki polecać będziemy orędownictwu ich świętego patrona i Bożej Matce.
  4. Ze względu na panującą ciągle pandemię w naszej Ojczyźnie, po uzgodnieniu z rodzicami wyjątkowo w najbliższą sobotę o godz. 12:00 dzieci naszej Parafii przyjmą po raz pierwszy Pana Jezusa w Komunii św. W związku z tym bardzo proszę w najbliższy czwartek od godz. 9:00 rodziców dzieci z klas drugich naszej Parafii do wymycia Bazyliki przed tą uroczystością.
  5. Zbliża się koniec roku katechetycznego i szkolnego. Przypominamy dzieciom, młodzieży i rodzicom, że każde dzieło, aby przyniosło dobre owoce, by było dobrze zakończone, powinno być ofiarowane Panu Bogu. Warto w modlitwach nie tylko prosić, ale i dziękować za otrzymane dobro, za przeżyty czas z Bogiem. Niech nie zabraknie tego dziękczynienia w nadchodzących dniach. Będziemy też prosić o dobre przeżycie czasu wakacji. Niech to będzie błogosławiony czas wypoczynku, regeneracji sił, ale także duchowego wzrostu. Nawet w wakacje można wybrać się na rekolekcje czy pielgrzymkę, a odwiedzając ciekawe miejsca, zwłaszcza w świątyniach, nie tylko podziwiać piękno, ale przede wszystkim oddać cześć Panu całego stworzenia. Msza św. kończąca rok szkolny tym razem będzie w przyszły poniedziałek o godz. 12:30.
  6. U progu czasu wakacyjnego pamiętajmy, że od Pana Boga i Jego przykazań nie ma wakacji, a na urlop warto zabrać ze sobą różaniec, modlitewnik lub Pismo Święte. Nie zapominajmy też, że każda niedziela jest drogowskazem na wakacyjnej drodze.
  7. Narzeczonych, którzy planują zawarcie sakramentu małżeństwa w naszej Bazylice w miesiącu sierpniu tego roku zapraszamy na spotkanie w przyszłą niedzielę o godz. 18:00.