Komunikat Sanepidu w Opocznie

Opoczno, 11.03.2020r.

Szanowny Księże Proboszczu

            W związku z potwierdzonymi przypadkami zachorowań spowodowanych nowym koronawirusem SARS-CoV-2 prosimy o poinformowanie parafian, w jaki sposób ograniczyć szerzenie się tej choroby wśród mieszkańców. Serdeczne prosimy o odczytanie listu podczas niedzielnych nabożeństw.

Ograniczymy rozprzestrzenianie się wirusa, jeśli zastosujemy się do następujących zachowań:

1. Jeśli posiadamy objawy takie jak: kaszel, katar, gorączka, złe samopoczucie – pozostajemy w domu;

2. Jeśli byliśmy w krajach o wysokiej liczbie zachorowań na COVID-19 /Niemcy, Włochy, Francja, Hiszpania, Chiny, Korea Południowa, Japonia, Iran/ lub mieliśmy kontakt z osobami, które powróciły z tych krajów i mamy kaszel, duszność i wysoką temperaturę skontaktujmy się z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Opocznie pod całodobowym numerem telefonu 609 318 812, gdzie uzyskamy właściwą pomoc i informację.

3. Unikajmy skupisk ludzkich,

4. Zachowujmy szczególną dbałość o higienę rąk – jeśli dotykałeś klamek, pieniędzy, wózków w marketach, dystrybutorów paliwa umyj dokładnie ręce i zdezynfekuj;

5. Nie dotykajmy oczu, uszu, ust i nosa;

6. Podczas kichania, kaszlu używajmy chusteczek jednorazowych, które natychmiast wyrzucamy do kosza;

7. Witamy  się bez podawania ręki;

8. Zachowujmy bezpieczną odległość ok. 3 metrów od rozmówcy, który wykazuje objawy chorobowe.

            W okresie zagrożenia stosujemy zdrowy styl życia – wysypiamy się, korzystamy ze spacerów, unikamy stresu. Ważne jest odżywianie bogate w naturalne produkty, kiszonki, jabłka, buraki, cebulę, czosnek, natkę pietruszki, szczypiorek oraz pice dużej ilości wody.

Ponieważ zagrożoną grupą są nasi seniorzy, otoczmy ich opieką i troską, aby nie musieli dokonywać zakupów w sklepach, aptekach i załatwiać spraw w urzędach.

Stosowanie się do niniejszych zaleceń pozwoli nam bezpiecznie przetrwać aktualne zagrożenie w zdrowiu    i dobrej kondycji.

Z poważaniem

Dyrekcja Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opocznie

wraz z pracownikami