Start Procesy beatyfikacyjne Sługa Boży Ksiądz Wawrzyniec Kuśniak
piątek, 30 września 2005 10:26

Wawrzyniec KuśniakBiografia Sługi Bożego

Księdza Wawrzyńca KUŚNIAKA

Urodził się 1 sierpnia 1788 r. w Czarnkowie n/ Notecią. Pochodził z ubogiej rodziny. Śmierć ojca powoduje przerwanie nauki w Gimnazjum w Wałczu. Podejmuje różne prace w Wojciechowie i w Mchach. W dniu 11 sierpnia 1811 r. zostaje przyjęty do Kongregacji Oratorium Św. Filipa Neri na Świętej Górze w Gostyniu. 14 stycznia 1816 r. otrzymuje święcenia kapłańskie. Po święceniach zostaje opiekunem Bractwa Różańcowego, potem pomocnikiem mistrza nowicjatu i ekonomem. Od 8 sierpnia 1839 r. aż do śmierci, czyli do 15 marca 1866 r. pełni niestrudzenie obowiązki prepozyta kongregacji i duszpasterza sanktuarium świętogórskiego. Sługa Boży ks. Wawrzyniec Kuśniak COr żyje cicho, w ukryciu, ale bardzo gorliwie.

Przez 27 lat kieruje oratorium, długie godziny spędza w konfesjonale, wile czasu poświęca kaznodziejstwu, intensywne zajęcia łączy z modlitwą i nade wszystko promieniuje miłością do wszystkich ludzi, a zwłaszcza szeroko otwiera swe serce dla biednych, starców i kalek. Sercem pełnym miłości obejmuje również dusze w czyścu cierpiące. Wiele pomaga błogosławionemu Edmundowi Bojanowskiemu. Umiera w opini świętości, opłakiwany jako ojciec ubogich. W 3 lata po śmierci wydrukowano w Poznaniu na 153 stronach jego życiorys. Pamięć o nim przechodzi z pokolenia na pokolenie. Doczesne szczątki wciąż czcią są otaczane. Łaski, nawrócenia, uzdrowienia i inne pomoce uzyskane za jego wstawiennictwem rokują nadzieję beatyfikacji.

--------------------------------------------------------------------

Modlitwa o beatyfikację Sługi Bożego ks. Wawrzyńca Kuśniaka COr.
Boże, który wywyższasz pokornych i nagradzasz wierność w rzeczach małych, gorąco Cię błagam, abyś wsławił księdza Wawrzyńca Kuśniaka, udzielając mi łaski, o którą Cię serdecznie proszę...
Ufam także, że beatyfikacja Twego sługi ks. Wawrzyńca, męża żywej wiary i miłości, powiększy chwałę Jezusa Chrystusa, Zbawiciela naszego.
Najświętsza Maryjo, Świętogórska Różo Duchowna, spraw, aby gorliwy Twój czciciel mógł być zaliczony do grona błogosławionych.

Ojcze nasz..., Zdrowaś Maryjo..., Chwała Ojcu... Święty Filipie Neri, módl się za nami.