Start Ogłoszenia parafialne Ogłoszenia Parafialne
sobota, 08 kwietnia 2017 13:04

9 kwietnia 2017

NIEDZIELA PALMOWA MĘKI PAŃSKIEJ

1.     Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Jak Pan Jezus wszedł do Jerozolimy, tak dziś przychodzi do każdego z nas.

2.     Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Przyciszmy, a może wyłączmy telewizory, odbiorniki radiowe, wszelkie odtwarzacze i inne media. W najbliższy wtorek od godz. 16:00 w Bazylice okazja do spowiedzi św. Niech trzy święte dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w misterium paschalne przez czynny udział w bogatej liturgii.

3.     W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. W naszej świątyni rozpocznie się ona o godz. 17:00, a od godz. 9:00 pragniemy w tym dniu odwiedzić chorych i zanieść im Chrystusa Eucharystycznego. Prosimy ich zgłosić w zakrystii do środy. Natomiast po zakończeniu adoracji Chrystusa w Ciemnicy o godz. 21:00 rozpocznie się Droga Krzyżowa ulicami Poświętnego.

4.     W Wielki Piątek zachowujemy post ścisły, czyli całkowite wstrzymanie się od potraw mięsnych i spożycie tylko trzech posiłków w ciągu całego dnia, w tym jeden do syta; od tego postu osoby od 14. do rozpoczęcia 60. roku życia nie mają dyspensy. Powstrzymanie się od spożywania potraw mięsnych Kościół zaleca przedłużyć też na Wielką Sobotę. Niech towarzyszy nam modlitwa, skupienie i zaduma nad tajemnicą męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Liturgia Męki Pańskiej w Bazylice o godz. 17:00, wcześniej droga krzyżowa o godz. 16:00. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do grobu Pańskiego i rozpocznie całonocna adoracja wg porządku wywieszonego na drzwiach.

5.     Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim. Pamiętajmy o tym, uczestnicząc w obrzędzie błogosławienia potraw na stół wielkanocny. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązuje cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od spożywania pokarmów mięsnych. Błogosławieństwo pokarmów w Bazylice od godz. 8:00 do 12:30, natomiast w Brudzewicach i Gapininie o godz. 9:00, a następnie po wioskach.

6.     W sobotni wieczór rozpoczynamy wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Aby całe święte Triduum Paschalne otrzymało uroczystą oprawę, wszystkich parafian zachęcam do licznego udziału. Wigilia Paschalna w Bazylice rozpocznie się o godz. 18:30. W niedzielę Zmartwychwstania Msze Święte o godz. 6:00 rezurekcja z poprzedzającą procesją, następnie o 9:00, 11:30 i 17:00. W tym dniu nie będzie mszy św. w Brudzewicach i Gapininie.